Mekana Göre Halı | Evinize Şıklık Katın!
MEKANA GÖRE HALI

Mekana Göre Halı Türleri

Mekana göre halı türleri denilince aklımıza oturma odası halısı, yatak odası halısı, salon halısı, mutfak halısı, çocuk odası halısı ve antre halısı gibi halı grupları gelmekte. Peki bu halı türleri nasıl bu şekilde gruplanır ? Halı türleri kullanılacak mekana göre ve kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin oturma odası için seçtiğiniz bir halı antreniz için uyumlu olmayabilir. Çünkü antre halı grupları için daha çok koridor tarzı dar ve uzun yerler olduğundan boylamasına uzun halılar tercih edilirken oturma odası için odayı dolu göstermesi ve büyük bir alanı kaplaması amacıyla hem enlemesine hem boylamasına uzun oturma odası halıları tercih edilir.

 

Mekana Göre En Kullanışlı Halı Çeşidi Nedir?

Mekana göre en kullanışlı halıyı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle bir halı satın alırken halınızın boy ölçülerinin halıyı koyacağınız yer ile eş olmasına dikkat dedin. Halınızı almadan önce nasıl bir tarzda halı alacağınızı belirleyin. Örneğin bir çocuk odası halısı almak istiyorsanız daha renkli ve eğlenceli halılar, ve ya bir oturma odası halısı almak istiyorsanız oturma odanızla uyumlu renkler tercih etmelisiniz. Bütçenize göre alacağınız halının malzemesini belirleyin. Yaşam tarzınız ve ihtiyaçlarınız da bunu belirleyecektir. Bu hususlara dikkat ederek kendinize ve aileniz için en uygun halıyı bulduktan sonra halınızın daha uzun ömürlü olabilmesi için sürekli temizleyebilir altı ay da bir veya yılda bir şeklinde de detaylı olarak yıkatabilirsiniz. Koyunlu halı 'da kendi zevkinize ve bütçenize göre olan onlarca halıya göz atabilirsiniz.
 

Mekana Göre En Sağlıklı Halı Hangisidir?

Mekana göre en sağlıklı halı seçimini yapmak için dikkat etmemiz gereken noktalar, birinci olarak halının koyulacağı konumun trafik yoğunluğu gelmektedir. Üzerinden fazla insanın geçmesiyle oluşacak sürtünmeden dolayı halınız çabucak aşınabilir. Bu yüzden halınızın ipliğini halınızın trafik yoğunluğuna göre sürtünmeye dayanıklı ipliklerden tercih etmelisiniz. Bilinen en sağlıklı halı türü yün halı diye tabir ettiğimiz yünden yapılan halılardır. Koyunlu Halı sitemizde ki yün halılara göz atabilirsiniz. İkinci bir nokta ise eğer ki halınızın koyulacağı bölge ev gibi insan trafiğinin yoğun olmadığı bir bölge ise dikkat etmeniz gereken halınızın anti bakteriyel şekilde üretilmesi yani üzerinde bakterilerin barınamayacağı şekilde üretilmesidir. Bu şekilde mekana göre en sağlıklı halıyı seçmiş olursunuz.